SULTAN SIPAHI


Prejdi na obsah

ŠTANDARD

Štandard Bullmastiffa

Využitie: Strážny pes
KLASIFIKACIA FCI: Skupina 2
Pinče a bradáče - molossy, švajčiarske salašnícke psy a iné plemená

Stručná História

Bullmastiff pochádza z kríženia staro-anglického mastiffa a bulldoga.
Pôvodne bol používaný ako strážny pes. Pôvodne pomáhal horárom pri ochrane pozemkov pred pytliakmi. Bullmastiff je inteligentný a verný, je schopný fyzicky aj mentálne absolútne spoľahlivo a rýchlo reagovať na zmenu situácie. Jeho statočnosť a odvaha pri ochrane pred votrelcom je legendárna.

Celkový vzhľad:
Plný sily, symetrický, vykazuje veľkú silu, bez ťažkopádnosti. Je vyrovnaný a aktívny.
Povaha: Plný sily, vytrvalý, aktívny a spoľahlivý. Veľmi činorodý, ostražitý a verný.

Hlava

Lebečná časť: Široká a kvadratická z každého uhla pohľadu. Keď niečo vzbudzuje jeho pozornosť, vytvoria sa mu na čele vrásky. V kľude bez vrások na hlave. Široká a hlboká.
Stop: výrazný
Nos: Dobre otvorené nozdry. Široký s dobre otvorenými nozdrami. Plochý, z profilu nie je vyhrnutý dohora.
Papuľa: krátka; vzdialenosť od konca nosa po stop je približne 1/3 dĺžky od stopu po tylový výbežok., široká pod očami a zostáva skoro rovnako široká až po koniec nosa; tupo a kvadraticky zakončená, tvorí pravý uhol s hornou líniou hlavy. Je proporcionálne veľká k telu.
Pysky: Nie voľné, nikdy neprevísajú voľne pod líniu spodnej sánky. Sánka/Zuby: Spodná sánka široká do konca. Kliešťový záhryz, ostrie na ostrie je požadovaný, ľahký predkus je povolený, ale nie preferovaný. Trháky sú veľké a široko uložené, ostatné zuby sú silné a pevne uložené.
Líca: dobre vyplnené
Oči: Tmavé alebo orieškové, stredne veľké, uložené na šírku papule, medzi nimi je stredová čelová ryha. Svetlé alebo žlté sú veľmi nežiaduce.
Uši: V-tvar, sklopené, široko a vysoko nasadené. Veľmi dôležité je, aby boli uložené na jednej úrovni s temenom a aby vytvárali s hornou líniou temena kvadratický výraz hlavy. Sú malé a tmavšej farby ako je celotelové sfarbenie psa. Keď je pes vzrušený, špička ucha je na úrovni oka. Ružový tvar uši (ako u chrta) je veľmi nežiaduci.
Krk: Dobre klenutý, stredne dlhý, veľmi svalnatý a takmer rovnako široký ako obvod hlavy.

Telo

Chrbát: krátky a rovný, vytvára kompaktný dojem, ale nie je až taký krátky, aby spôsoboval problémy pri aktivite. Klenutý a voľný chrbát je veľmi nežiaduci.
Bedrá: široké a dobre osvalené, dobre hlboké slabiny.
Hrudník: široký a hlboký, hlboko uložený medzi prednými končatinami, dobre osvalený.
Chvost: vysoko nasadený, silný pri základni a zužujúci sa. Dosahuje k pätám, nesený rovno alebo v oblúku, ale nie nesený nahor ako poľovnícke psy. Chvost tvaru rukovete benzinovej pompy (kratší, nie zužujúci sa, rovný valcovitý tvar) je veľmi nežiaduci.
Končatiny

HRUDNÍKOVÉ KONČATINY
Všeobecná charakteristika: široko uložené, vytvárajú rovný front.
Plece: osvalené, šikmé a silné, nie veľmi ťažké.
Predlaktie: predné končatiny silné a rovné, dobre osvalené.
Zápästie: rovné a silné.
Labky: dobre klenuté, mačacie, oblé prsty, silné vankúšiky. Žiadané sú tmavé pazúriky. Otvorené labky sú veľmi nežiadúce.

PANVOVÉ KONČATINY:
Všeobecná charakteristika: silné a svalnaté.
Stehno: dobre vyvinuté, vyznačujúce silu a aktivitu psa, nie príliš masívne.
Päty: Stredne uhlené. Kravský postoj je veľmi nežiaduci.
Labky: dobre klenuté, mačacie, oblé prsty, silné vankúšiky. Žiadané sú tmavé pazúriky. Otvorené labky sú veľmi nežiadúce
Pohyb

Predstavuje silu a využitie tohto plemena. Pri priamom pohybe predné ani zadné končatiny sa nesmú krížiť alebo sa prepletať. Pravá hrudná a ľavá panvová končatina by sa mali zdvíhať a ukladať na zem spolu. Línia chrbta je pevná aj pri silnom pohybe panvových končatín. Chrbát pôsobí skôr stabilizujúco, vyrovnáva a harmonizuje pohyb.

Srsť


Krátka, tvrdá, voči počasiu odolná, priliehavá k telu. Dlhá, hodvábna alebo vlnitá je veľmi nežiadúca. Farba: všetky odtiene pásikavej (žíhanej), plavá, jelenia červená alebo červená. Farba musí byť bez prímesí a čistá. Malé biele znaky na hrudi sú povolené. Iné biele znaky sú nežiadúce. Nevyhnutná je čierna maska, ktorá sa smerom k očiam mierne zosvetľuje. Vyznačené očné okružie je nevyhnutnosť, dodáva psovi správny výraz.
Veľkosť a váha

Výška v kohútiku:
Psy: 64 - 69 cm
Suky: 61 - 66 cm

Váha:
Psy: 50 - 59 kg
Suky: 41 - 50 kg

Chyby

Všetky odchýlky od uvedených bodov musia byť považované za chyby. Ich závažnosť je v závislosti od miery odchýlky a od miery vplyvu odchýlky na celkové zdravie a bezproblémovú životaschopnosť psa.

Diskvalifikujúce vady


Agresivita a prílišná plachosť
Psy s evidentnými zdravotnými alebo psychickými problémami.
Poznámka: Samci musia mať dve zjavne normálne vyvinuté a vo váčkoch dobre spustené varlatá.

Chovná Stanica Sultan Sipahi


Späť na obsah | Späť na hlavnú ponuku